Ludnica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ludnica

Dobro dosli u nashu malu Ludnicu...Ovde necete dobiti lek za vashe ludilo, mozete samo josh vishe da poludite!!!
 
PrijemPrijem  PortalliPortalli  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Polovina dece u srbiji pije!!

Ići dole 
+6
CATerpillar
pajper
VEXXX
Miss_2026
anonimus_ns
Zaljubljena
10 posters
AutorPoruka
Zaljubljena
Admin
Admin
Zaljubljena


Broj poruka : 2104
Godina : 36
Location : u njegowom zagrljaju...
Datum upisa : 27.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyČet Sep 27, 2007 6:18 pm

U Srbiji alkohol pije vise od 45 odsto dece starosti od 13 do 17 godina, podaci su poslednjeg istrazivanja sprovedenog u sedmom i osmom razredu osnovnih i prva dva razreda srednjih skola. Strucnjaci za bolesti zavisnosti upozoravaju: alkohol je ulaznica za sve ostale droge!

Psihijatri koji se bave ovom problematikom pozivaju drzavu da ozbiljno svati pogubnost alkoholizma kod maloletnika i da se ukljuci u prevenciju ove rasprostranjene zavisnosti u Srbiji, prvenstveno postovanjem zabrane prodaje alkohola deci mladjoj od 16 godina. Istrazivanja pokazuju da vise nema polnih stereotipa - piju i decaci i devojcice skoro podjednako (odnos je 52:48). Pije se prvenstveno pivo, a zatim vino.

U Srbiji se generalno alkohol pije u 90 odsto porodica. Od ukupnog broja ispitanih ucenika, polovina (tacnije 42 odsto njih) prvi put je probala alkohol u prisustvu i uz odobrenje roditelja.

- Koren konzumiranja alkohola kod dece je u porodici. Alkohol se pije za ruckom, cak roditelji nemaju nista protiv kada im dete posle neke zurke ili proslave dodje „malo pod gasom”. Deca se salju da kupuju alkohol, a u prodavci im ga i pored zabrane prodaju, jer je „za mamu i tatu”... Reklame alkoholnih pica presecaju na televiziji filmove. Na alkohol se, a sto je narocito opasno, jednostavno gleda isuvise blagonaklono i u drustvu i u porodici - kaze za „Blic” primarijus dr Zoran Stankovic, sef dnevne bolnice za lecenje zavisnosti od alkoholizma pri Institutu za mentalno zdravlje.

Blagonaklonost porodice

U pocetku blagonakloni stav roditelja prema ponekom pivu nestaje jer se s povecanim konzumiranjem javljaju prvi problemi. U poslednjih godinu dana otkako je formirana, dnevna bolnica za preventivu i lecenje adolescentne politoksikomanije u Pasterovoj, a u kojoj se lece deca od 12 do 18 godina, najcesci pacijenti su ucenici prvog razreda srednje skole.

- Nekada vukovci, sada ne mogu da poloze ispit, da odgovore dnevnim zadacima u skoli. Roditelji vise ne mogu da im pruze saznanja i pomognu kao sto su mogli ranije, a i oni sami smatraju da su klinci sada odrasli. Pocinju zurke, ali i sve sto je vezano za razvoj. To je i uzrast kada adolescenti sa vec postojecim strahovima dolaze u novu sredinu gde sticu nove strahove. Taj period je najrizicniji jer je i dostupnost opojnih supstanci veca, manji je sistem kontrole nego u osnovnim skolama. Pruzena sloboda pocinje da se zloupotrebljava - kaze psihijatar dr Dragan Pajic iz dnevne bolnice.

Propadanje licnosti

Dr Stankovic istice da deca najcesce piju da bi se pokazala u drustvu, kopiraju mame i tate ili u alkoholu vide ulaznicu u svet odraslih. Rezultati istrazivanja govore da kao razloge za konzumiranje alkohola mladi najcesce navode postizanje stimunga, radoznalost ili kada su u „bedaku”.

- Pocinju eksperimenti sa alkoholom - ko moze vise, zesce - i neprimetno se stvara navika. Medjutim, nisi dovoljno, sto klinci kazu - in, ako si samo na alkoholu. Eksperiment se nastavlja sa marihuanom, a produbljuje sa tabletama ekstazija. Onda dolazi do promene bioritma koji uslovljava promenu stanja svesti i tako se zatvara zacarani krug. Razlozi su: biti prihvacen od drustva, a to je u osnovi ne biti odbacen - istice psihijatar Pajic.

Nas sagovornik kaze da u tom uzrastu zbog konzumiranja alkohola i opojnih supstanci koje se uz njega najcesce uzimaju nastaje poremecaj identiteta.

Otuda doktor Stankovic poziva roditelje da se kada im se dete vrati sa male mature ili zurke „pod gasom” zabrinu isto kao i da su mu pronasli „cudni smotuljak” u kome je trava.

Dok se u ostalim evropskim zemljama alkohol pije krisom tako sto je zamotan u papirnu kesu, kod nas maloletnici slobodno idu ulicom i nose plasticne boce piva od litar, dva. U toj fazi oni imaju povecanu toleranciju na alkohol, ali i psihicku zavisnost. Dr Pajic istice da u ovom uzrastu deca uzimaju alkohol u grupi. Ipak, oni imaju osecanje da rade nesto sto nije dobro, ali im pripadnost grupi stvara osecanje manje krivice.

- Sistem vrednosti se prvenstveno stice u porodici. Uspesnost lecenja zato zavisi od napora cele porodice. Bez aktivnog ucesca roditelja tesko se postize uspeh - kaze Pajic i dodaje da u dnevnoj bolnici u Pasterovoj aktivno ucestvuju i roditelji.

Savet oba nasa sagovornika roditeljima jeste da pre svega moraju da preispitaju svoje stavove o alkoholu.

- Roditelji se moraju interesovati sta se dogadja sa detetom. Neophodni su razgovor i razumevanje i nista se ne postize ako se dete istuce. Neophodna je komunikacija u kojoj je roditelj autoritativan i mora se podvuci granica. Ali ona prvenstveno mora postojati kod samih roditelja i u uskladjenim odnosima u porodici - kaze dr Stankovic.

BLIC
Nazad na vrh Ići dole
http://www.myspace.com/bombonica87
anonimus_ns
Mali ludak
Mali ludak
anonimus_ns


Broj poruka : 71
Datum upisa : 29.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptySub Sep 29, 2007 6:00 am

Tacno, veoma tacno...

Mogli bi da pokrenemo peticiju da se ukine PDV na pivo posto je to jedino alkoholno pice koje vecina ucenika pije time bi pomogli nama a po 1. put za koji dinar osakatili drzavu lol! lol! lol!
Nazad na vrh Ići dole
Miss_2026
Moderator
Moderator
Miss_2026


Broj poruka : 480
Godina : 31
Location : U MiSlImA U CrNoJ GoRi... FiZiCkI?! Ma, KoGa Je BrIgA.. :-)
Datum upisa : 29.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptySub Sep 29, 2007 9:21 pm

To da deca u Srbiji piju, znam... Ali mislim da nisu alhoholicari, barem ne polowina, wec da je to ono opijanje subotom uwece, nista wise, mada ni to nije nimalo dobro... Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
VEXXX
Moderator
Moderator
VEXXX


Broj poruka : 313
Godina : 29
Location : Bosna i Herzegovina
Datum upisa : 26.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyNed Sep 30, 2007 5:45 pm

pa dobro jutro! mislim sada je to zanimljivo zato sto si lud kad se napijes,a ne vjerujem da ima neke super posljedice....drunken drunken drunken
Nazad na vrh Ići dole
pajper
Mali ludak
Mali ludak
pajper


Broj poruka : 66
Godina : 35
Datum upisa : 27.11.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptySub Dec 01, 2007 11:34 am

nezzz ja za Srbiju iako cujem da se to desava....u RS barem gdje ja zivim u osnovnoj niko nepije....ama bas niko......
Nazad na vrh Ići dole
CATerpillar
Neizlecivi ludak
Neizlecivi ludak
CATerpillar


Broj poruka : 661
Godina : 35
Location : Novi Sad/ Klisa :D
Datum upisa : 29.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyUto Dec 04, 2007 4:23 pm

Moje drusto iz osnovne sve jke pocelo da pije kad je krenulo u srednju. Drustvo sa kojim izlazim svi piju jedino kad izlaze sa kolima onda ne piju. Jedino sam ja izuzetak uljez medju njima ne pijem i nikad se nisaam napio. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
_sOnYa_
Vec je poludeo
Vec je poludeo
_sOnYa_


Broj poruka : 43
Godina : 31
Location : *bar* [T]amo gdje ljubav stanuje,tamo si ti i tamo je mesto moje :(
Datum upisa : 23.02.2008

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptySub Feb 23, 2008 5:50 pm

Nikada se nisam napila i nemam namjeru....

31.decembra poginuo je naj drug moga brata jer se napio i imao nesrecu..od tada mi se alkohol gadi...

I uzasno je wijdeti curu koja je ka letva...pu... uzass....
Nazad na vrh Ići dole
nameless
Neizlecivi ludak
Neizlecivi ludak
nameless


Broj poruka : 532
Datum upisa : 30.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyNed Feb 24, 2008 8:47 pm

Hvala Bogu sto nisam u danasnje vreme teen-ager! Jer stvarno nije lako! Uzasne se stvari desavaju, po skolama, kod kuce i u slobodnom vremenu....Droga i Alkohol nije strana rec za teen-ager-e, dosta njih je probalo sve to ili upraznjava redovno! Zalosno!
Nazad na vrh Ići dole
Ira
Admin
Admin
Ira


Broj poruka : 1787
Godina : 37
Location : Frankfurt Am Main
Datum upisa : 26.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyNed Feb 24, 2008 8:53 pm

Pa ja sam zivi primer problematicne dece Rolling Eyes
I sinoc sam bila mrtva ko letva...al bar sam se osecala eXtra... Nisam alkos al kad izadjem normalno je da pijem alkohol...ne bih mogla da odem u diskoteku i pijem sokice...
I konobarica mi je sinoc nabila na nos da sam ja prva devojka koju je usluzila da pije chist Chivas! Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
nameless
Neizlecivi ludak
Neizlecivi ludak
nameless


Broj poruka : 532
Datum upisa : 30.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyNed Feb 24, 2008 9:06 pm

Irena ::
Pa ja sam zivi primer problematicne dece Rolling Eyes
I sinoc sam bila mrtva ko letva...al bar sam se osecala eXtra... Nisam alkos al kad izadjem normalno je da pijem alkohol...ne bih mogla da odem u diskoteku i pijem sokice...
I konobarica mi je sinoc nabila na nos da sam ja prva devojka koju je usluzila da pije chist Chivas! Rolling Eyes

I ti si ponosna na to ili sta???
Ne znam, meni su pijane osobe mnogo antipaticne (bez obzira musko ili zensko) em sto samo lupetaju gluposti, ponasaju se bzvz (ne kazem svi,ali vecina), na kraju ne znaju ni sta rade i ujutru kad se probude samo kukaju!

Nisam ja protiv toga da se popije picence ili dva, ali ne shvatam osobe koje se komiraju alkoholom ili nekim drugim opijatima... stetno je za zdravlje, imidz i smanjuje IQ i jos mnogo toga....
ali eto... svakom svoje...
Nazad na vrh Ići dole
Ira
Admin
Admin
Ira


Broj poruka : 1787
Godina : 37
Location : Frankfurt Am Main
Datum upisa : 26.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyNed Feb 24, 2008 9:12 pm

Ne Nameless...Mislis da li sam ponosna na to sto i je konobarica rekla???Ne doslo mi je da se pokopam u zemlju... Rolling Eyes

I nisam ja alkos...ne pijem stalno jbt...samo kad izadjem..a ne izlazim ni bas toliko cesto... A i nije to tako loshe...zabavno je kad si "zagrejan"...a nisi zabavan kad si mortus...ja npr kad se olesim od alkohola uvek napravim neko sranje..tako sam i glavu razbila pa imala 4 konca..imam i oziljak ali ni to me nije naucilo lekciju! Rolling Eyes

Ma svako ima svoje poglede na sve to Wink

Ne napijam se ja uvek kao stoka... Wink
Nazad na vrh Ići dole
nameless
Neizlecivi ludak
Neizlecivi ludak
nameless


Broj poruka : 532
Datum upisa : 30.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyNed Feb 24, 2008 9:20 pm

Nisam rekla da si ti alkos, niti da se napijas ko stoka... u ostalom je meni sve jedno sta ti radis, svako ima pravo da zivi svoj zivot kako god zeli... volim i ja da popijem po nekad casicu dve tri... mislim uvek pijem toliko koliko znam da je okey za moj organizam. A ne da se olesim od alkohola.
Nazad na vrh Ići dole
Ira
Admin
Admin
Ira


Broj poruka : 1787
Godina : 37
Location : Frankfurt Am Main
Datum upisa : 26.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyNed Feb 24, 2008 9:22 pm

Pa ok ja sam se olesila 2-3 puta...znaci olesila... Ne pijem ja ne znam koliko! Rolling Eyes Covek moze da se napije i od dve chashe... Rolling Eyes

Ma lol!
Nazad na vrh Ići dole
nameless
Neizlecivi ludak
Neizlecivi ludak
nameless


Broj poruka : 532
Datum upisa : 30.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyNed Feb 24, 2008 9:36 pm

pa da...

ma nevredi
Nazad na vrh Ići dole
Ira
Admin
Admin
Ira


Broj poruka : 1787
Godina : 37
Location : Frankfurt Am Main
Datum upisa : 26.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyNed Feb 24, 2008 9:43 pm

Naravno da ne vredi Razz Ne vodi ovi nichemu! lol! 010
Nazad na vrh Ići dole
Ricky
Veliki ludak
Veliki ludak



Broj poruka : 131
Datum upisa : 27.09.2007

Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! EmptyUto Sep 15, 2009 8:23 am

Tuzhno ali istinito... Jbg to je danas ono... idem na zhurku da se oleshim ko nezdrav pa posle ako me neko nadje u nekom zhbunu ok ako ne.. jbg xD Tuzhno!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Polovina dece u srbiji pije!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Polovina dece u srbiji pije!!   Polovina dece u srbiji pije!! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Polovina dece u srbiji pije!!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Zlostavljanje dece...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ludnica :: Drushtvo :: Tinejdzeri-
Skoči na: